KOUPACÍ JEZÍRKA - BIOTOPY

 

UKÁZKY Z REALIZACÍ

 

Krásné usazení jezírka na hranici mezi zahradou a krajinou. Koupací zóna je vymezena betonovými stěnami, které brzy získají zelenkavou patinu a splynou tak s vodou.

Další příklad zdařilého umístění jezírka, kdy krajina se stává součástí zahrady. Realizace ještě není dokončena, jedná se o čerstvou realizaci.

Opět příklad využití okolní krajiny pro kvalitu zahrady. Jezírko má kruhový tvar, který ladí s celkovým pojetím měkkých modelací terénu a jemných trav. Dílo Mirky Svorové a Jakuba Fingera, pro které jsme zahradu realizovali.

Detail předchozího jezírka. Regenerační - čistící zóna s roslinami je umístěna jako výrazně oddělená část od koupací zóny ( vzadu za "bazénem").

Dřevěné molo je nejčastěji užívaným obytným platem. Strmé schůdky do vody šetří plaveckou zónu.

Vodní rostliny se vyvíjejí velmi rychle, takže po realizaci víceméně za jeden rok jezírko pěkně zaroste.

Dvouleté porosty vodních a bahenní rostlin dodávají jezírku vzhled přírodní tůně a lákají spoustu drobných živočichů, kteří zahradu příjemně oživí.

Poměrně čerstvá realizace - 1 rok. Rákosová rohož se hodí k vodnímu motivu a zajišťuje intimitu. Nicméně by bylo lepší ještě podél hranice vysadit skupiny keřů.

Jezírko ve venkovské krajině. Jde o čerstvou realizaci, za pár měsíců bude okolí více zelené a zaplní se zadní část s vodními a bahenními rostlinami.

Jezírko v menší zahradě a husté zástavbě rodinných domů. Zábradlí si klient nechal nainstalovat jako částečnou ochranu před pádem do vody. Výsadby v okolí jsou staršího data a byly realizovány klientem svépomocí.

Kameny v mělké zóně jsou velmi efektní, ale taková záležitost vyžaduje dostatek prostoru v zahradě.

Detail řešení styku čistící zóny s vegetací a koupací části.

Jezírko může být v malých zahradách hlavním motivem celé kompozice. 

Jezírko v ovocném sadu je zachyceno ještě v probíhajících dokončovacích pracech. Vzadu je připraven k instalaci dřevěný obklad.

Příjemnou vlastností koupacích biotopů je jejich krása během celého roku. Když se zadaří, může se jezírko proměnit v kluziště.

Další reference