cENTRUM SPORTU A ZDRAVÍ OMEGA OLOMOUC

 

PROJEKT I REALIZACE ZAHRADA OLOMOUC
PRO GEN.PROJEKTANTA PRAK S.R.O. OLOMOUC
REALIZACE STAVEBNÍCH OBJEKTŮ GEMO OLOMOUC

PARK ROKU 2009  I. MÍSTO

 

Náš ateliér navrhl venkovní areál pro toto centrum jako subdodávku pro architektonický ateliér PRAK s.r.o. ach.Pavla Pospíšila z Olomouce. Architekti pracovali především na vlastní stavbě centra, zahrada byla naše práce s jejich vstupy, zejména dohoda na umístění restaurace a drobné posuny v organizaci objektů v exteriéru. Architekti navrhli restauraci a dle našich zadání dopracovali stavební konstrukce. My jsme určili celkový design zahrady, výrazně jsme zasáhli do celkového uspořádání a samozřejmě vytvořili vegetaci.

Zahrada je mozaikou různých menších ploch, které "zbývají" mezi systémem mnoha objektů. Zároveň je prostředníkem, který tyto objekty spojuje do jednotného areálu se silným architektonickým výrazem.

Areál je založen v bývalém spartakiádním stadionu, respektive v jeho polovině, druhou obsadilo tréninkové hřiště Sigmy Olomouc. Obvodové valy bývalých tribun jsme zachovali a tak vzniklo zajímavé výškové členění, umožňující promenádu po zvýšeném obvodu, odkud jsou dobře vidět tenisové kurty, hlavní náplň této venkovní části centra.

Vstup do centra je ozdoben třemi skalkami s borovicemi, které připomínají remízky v krajině, třeba kolem Pálavy, kde rostou podobné stepní květiny. Při stavbě se podařilo zachránit stávající borovici, která zde vévodí v travnatém parteru jako bonsai na keramické míse.

Detaily kvetoucích skalek, vytvořených břidlicovými deskami. Ty vbíhají do dlažby před vstupem. Na jaře kosatce, pryšce, plaménky, na začátku léta oman, levandule, devaterník a četné trávy, později krásnoočko, třapatky a pod. 

Ústředním motivem jsou vymodelované travnaté améby, symbolizující zvlněnou krajinu a kopečky v ní, jako bychom byli v pastevecké Anglii. Na holých kopcích sem tam  rostou nízké stromy.

V centru kompozice zvlněných kopců je alpinum, plochá zvrásněná kamenná tabule s nízkými květinami. Na dalších fotkách vidíte proměnu tohoto prvku v čase.

Restaurace je posazena na vyvýšeném místě díky využití původních valů tribun. Pod restaurací jsou zelené a kvetoucí terásky a na rozcestí kamenný sedák s alpinkami.

Deatily květinových partií kolem restaurace. 

U restaurace na terase s grilem je prudký svah, který jsme pojali jako divoký porost v kamenném srázu.

 

Na následujících fotkách vidíte malé dětské hřiště, na jehož vzhledu jsme si pohráli, aby tento prvek nebyl jen účelovou záležitostí pro děti, ale svou kvalitou zapadl do celého areálu. 

Součástí areálu je malá zahrada s venkovní vířivkou a slunečními terasami, které rozšiřují wellnes zónu v útrobách budovy.

Na střeše wellnes a v úrovni fitnes sálů je extenzivní střecha. Několik modelací je osázeno levandulí, kostřevou a pelyňkem, po celé ploše se přesévá divizna rakouská. 

Další reference