ZAHRADA VE ZLÍNSKÉ KRAJINĚ

 

PROJEKT A REALIZACE ZAHRADA OLOMOUC

 

Extravagantní vila, umístěná na vyvýšené tabuli, která umožňuje nádherné výhledy do krajiny vizovických kopců vyžadovala zahradu, která by byla v souladu s okolní krajinou. Kámen z místního lomu Žlutava sem patří, stejně jako obyčejný sortiment bylin a dřevin.

Vstup do vily působí trochu neobvykle. Extenzivní střešní zahrada bude časem hodně připomínat okolní travnaté svahy. Na fotografii zatím je moc učesaná, vždyť je těsně po dokončení realizace. Později tu budou trávy, které nalétají z okolí i drobný plevel. To ale je účelem.

Drátěný zelený plot nebrání krásným výhledům. Krajina kopců je součástí zahrady. Výsadby jako by sem přišly ze sousedních lesů. Elektroskříň ještě nestačila zarůst, brzy nebude kazit čistý výhled. 

Terasa u domu je doplněna o ploché alpinum s nízkými rostlinami. Škoda, že dřevěné povrchy jsou lakované. Tak se loupají, místo aby jen přirozeně stárly. Sice by byly šedé, ale pořád by byly krásným přírodním dřevem. Touha po dokonalosti nakonec vezme za své. 

Osázený svah brzy zakryje tuto čínskou pagodu u souseda a zahrada začne být krásná. Bohužel u zahrad záměr architekta příjde až po čase lopotné práce a šlechtění. Zahrada nic nedá zadarmo, stejně jako příroda. Tady čas plyne pomaleji.... 

Další reference