ZAHRADA CHALUPÁŘE

 

PROJEKT I REALIZACE ZAHRADA OLOMOUC

 

Cílem návrhu bylo vytvořit zahradu blízkou přírodnímu okolí. Jen jako by člověk oplotil kousek krajiny a začal se o tento malý svět trochu více starat. Tu něco dosadí, tady zase vylepší, ale nesnaží se zase až tak moc. Pak máte pocit, že jste uprostřed krajiny Jeseníků s ptáky a motýly.

Na louku za domem jste si vynesli křesílka, kousek opodál šumí les. Žádné pracně okopávané růžičky v řádcích, žádné prkenné záhonky pro lopotění se s motykou. To ovšem mluvíme o pocitu, motyka i tady najde své uplatnění. Iluze přírody vyžaduje také údržbu, ale rozumnou.

Koupací jezírko je skryté ve vrbinách. Asi byste nevěřili, že tato zahrada má 4 roky. Tady je dobré klima, vlhký vzduch. Ne všude se takto daří výsadbám.

Přírodní biotop si dokáže udržet čistou vodu, ale jisté výkyvy podle teploty vzduchu tady nastávají. U takových objektů musí majitel počítat s tím, že příroda nezná stabilitu, je to vždy amplituda mezi krajními hodnotami. Jednou lépe a potom hůře a zpět.

Obvodové výsadby zahradu oddělí od okolí a vytvoří svébytný svět sám pro sebe. Kdyby byla možnost výhledu do krajiny a stálo by to za to, jistě by se zahrada otevřela tímto směrem. Někdy je ale lepší mít svůj ráj na zemi jen pro sebe a nevnímat, co se děje za ohradou.

Posezení pod pergolou je často místem pro oběd a slavnostní tabuli s přáteli. Je lepší být skromný a vytvořit raději obyčejné místo v přírodě, než stavět monstrózní grilovací stavby. Luxus má být doma, v zahradě je lepší ohniště nebo přenosný gril, který můžeme přemisťovat po zahradě. Tím ovšem není řečeno, že pevný gril s letní kuchyní je nevhodný. Jen bychom měli být opatrní, aby nakonec ze zahrady nevznikl jen další vydlážděný pokoj, kde nebude rozdíl mezi vnitřkem a venkem.

Tekoucí voda svým bubláním navodí krásnou atmosféru klidu a romantiky. Důležité je však, jaká intenzita bude zvolena v jak velkém prostoru. Silné šplouchání v malém dvoře bude působit znervózňujícím dojmem, naopak ve velké zahradě se zvuk rozloží a bude tvořit jemnou kulisu.

Další reference