STŘEŠNÍ ZAHRADA TRINITY BRNO

 

PROJEKT I REALIZACE ZAHRADA OLOMOUC
STŘECHA ROKU 2017  III. MÍSTO

 

Zadání pro střechu administrativního centra TRINITY v sousedství galerie Vaňkovka v Brně bylo vytvořit příjemný obytný prostor pro personál četných firem, které zde sídlí. Problémem bylo mnoho technických objektů, umístěných na střeše, od ventilace, klimatizace po různé instalace inženýrských sítí. Návrh si s tím poradil tak, že vytvořil množství střepů - ostrovů, proplétajících se mezi těmito objekty a vtáhnul je do kompozice jako nedílnou součást zahrady. Objekty, pokryté stříbrnými žaluziemi tvoří v zahradě stěny a příčky, díky kterým vznikají různé malé pokojíčky se zajímavými projekcemi stínů a rostlinných struktur na pozadí jednoduché struktury žaluzií.

Materiálem je kortenový plech rezavé barvy, která dobře ladí ke šťavnaté zeleni. Střepy záhonů jsou doplněny zdánlivě také rozházenou strukturou sedacích zídek. Tento babylón se ovšem začíná tvářit jako klidná jednotná kompozice. 

Zahrada je intenzívně využívaná během celé pracovní doby, kde se neustále střídají kuřáci a svačící zaměstnanci. Záhony jsou ve trojím provedení. Část tvoří letničkové výsevy, jako zde na fotografiích. 

Původní stav terasy se změnil k nepoznání. Technická poušť je dnes krajinou borovic, travin a květů, labyrintem intimních míst, kde každý si najde své tiché zákoutí. 

Záhony pestrých letniček jsou střídány s modrými levandulemi a šalvějí, jinde se žlutými omany a nocenkou. Místy se objevuje porost trav. 

Letničkové výsevy jsou nádhernou paletou impresionistického malíře. Není však jednoduché je zde vysévat každý rok a tak se zde ujala kombinace výsevů s výsadbou ve střídající se periodě.

Příklad začlenění technických objektů do zahrady. Jako by tady stály jen z rozmaru architekta. Zeleň a žaluzie vytváří velmi pěkný kontrast. 


Hra struktur, materiálů a barev s rostlinným motivem. 

Druhové složení letniček je velmi pestré. Květiny se v průběhu vegetačního období uplatňují postupně. Některé začínají kvést ke konci jara, jiné nastupují později na začátku léta, kdy je škála nejpestřejší jako zde na fotografii. Ještě později některé druhy ustoupí a objeví se podzimní efekt afrikánů, laskavců, aster a pod.

Další reference